Czym się wyróżnia olej kokoowy?

Czym się wyróżnia olej kokoowy?

Olej kokosowy odnalazł wykorzystanie zarówno w kuchni, jak również w pielęgnacji, gdyż ma liczne wartości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Podobno olej kokosowy ze strony www.bee.pl jest najdoskonalszym środkiem na odchudzanie. Pozwoli ponieważ pozbyć się otyłości oraz nadwagi, ponieważ nie składa się w formie niepotrzebnego tłuszczu, jednak jest stosowany do produkcji energii oraz wypalania kalorii.

Co to jest oraz jak występuje olej kokosowy?

Olej kokosowy to bogactwo wartościowych tłuszczów. Występuje w efekcie tłoczenia świeżego, czy już opalanego miąższu kokosa w formie kopry czy wiórków. W temperaturze pokojowej, poniżej 25°C, wyróżnia go biała barwa oraz postać stała, jaka upłynnia się wraz ze wzrostem temperatury. W postaci płynnej staje się bezbarwny. W 90% składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast owe powodują, iż jest wytrzymały na działanie wysokiej temperatury.

Skład oraz właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy charakteryzuje się niezwykle skomplikowanym składem, ma m.in. witaminę B2, B6, C oraz E, natomiast również kwas foliowy oraz mnóstwo pozostałych elementów chemicznych (w tymże potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód oraz cynk). Jest on też bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe, tj. kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, kaprylowy, kaprynowy, stearynowy, kapronowy. Ma również grupę potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tymże kwas oleinowy, linolowy i linoleinowy. Niewątpliwie największą wartością oleju kokosowego jest to, iż stanowi jedyny tłuszcz konsumpcyjny, jaki nie powoduje wzrostu tkanki tłuszczowej.

Jaki olej kokosowy – rafinowany lub nie?

Olej kokosowy nierafinowany tłoczony na zimno ma najwięcej elementów wzmacniających, utrzymuje zapach oraz smak kokosa. Lecz olej kokosowy rafinowany również jest niezwykle korzystny – to najlepszy rafinowany olej na świecie. Rafinacja to rozwinięty technologicznie mechanizm czyszczenia, dzięki któremu dostaje się olej kokosowy bezzapachowy. Rafinowany olej kokosowy jest szczególnie powszechny w kuchni oraz mogą go wykorzystywać również osoby, jakie nie lubią zapachu kokosa.

Olej kokosowy – wykorzystanie w kuchni


Olej kokosowy można z przeznaczeniem wykorzystywać w kuchni. Sprawdzi się on zarówno jako zastępnik masła, jak również tłuszcz używany do pieczenia ciast, lub tortów. Można też wykonać z nich dobre czekoladowe desery, lub potraktować go jako dodatek do dressingów oraz sosów do sałatek. Należy tymczasem unikać zapiekania na oleju kokosowym nierafinowanym. Rafinowany olej kokosowy dobrze sprawdzi się w momencie zapiekania, gdyż ma dużą temperaturę dymienia.